Čo je Bitcoin?
Bitcoin je prvá digitálna mena nezávislá od akéhokoľvek štátu alebo inštitúcie
Bitcoin je digitálna mena, ktorú je možné posielať cez internet. Každý deň si ľudia celom svete medzi sebou posielajú Bitcoiny za milióny dolárov bez akéhokoľvek sprostredkovateľa.
Bitcoinová sieť je kompletne decentralizovaná a tvoria ju používatelia ako ja alebo vy. Decetralizácia dáva Bitcoinu bezpečnosť a slobodu. V porovnaní s inými alternatívami, má Bitcoin niekoľko výhod:
- Bitcoiny sú posielané priamo od jedného užívateľa druhému
- Bez potreby banky alebo akejkoľvek inštitúcie
- Tým pádom sú poplatky za posielanie niekoľkonásobne nižšie
- Tranzakcie je možné robiť po celom svete
- Tvoj účet nemôže byť zmrazený alebo zabavený
- Toto všetko bez akýchkoľvek obmedzení
Bitcoin bol vytvorený v roku 2008 neznámym autorom vystupujúcim pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Táto osoba alebo skupina ľudí dokázala vytvoriť systém, ktorý je aj pri úplnej decentralizácii plne bezpečný. V minulosti sa niekoľko projektov snažilo o vytvorenie digitálnej meny, no žiadny neuspel. Bitcoin je tu naopak už viac ako 10 rokov.
Ako funguje Bitcoin?
Bitcoin môžete nakúpiť na viacerých zmenárňach či už za euro, dolár, českú korunu alebo v podstate akúkoľek inú fiat menu. Nakúpiť môžete aj priamo od niekoho, kto už Bitcoin vlastní a je ochotný vám ho predať.
Svoje Bitcoiny máte uschované na svojej digitálnej peňaženke na svojom počítači, smartfóne, či tablete. Posielanie Bitcoinu je porovnateľne jednoduché, ako posielanie e-mailu. Na internete môžete za Bitcoin nakupovať úplne všetko.
Bitcoinová sieť je zabezpečná mnohými počítačmi po celom svete, ktorým sa hovorí ťažiari alebo po anglicky miners. Ťažiari dostávajú novo vygenerované Bitcoiny ako odmenu za verifikovanie tranzakcií v sieti. Všetky tranzakcie sa po verifikovaní zaznamenávajú do verejného transparentného zoznamu. Môžeme ho nazvať “účtovná kniha”.
- Bitcoin dokáže pomôcť podnikateľom znížiť poplatky za transakcie
- Začať prijímať Bitcoin nič nestojí
- Zriadenie je jednoduché
- Tranzakcie a nedajú meniť, takže vždy dostanete zaplatené za svoj tovar alebo služby
Bitcoin je nová platforma pre inovácie. Software je kompletne verejný (open source) a ktokoľvek má k nemu prístup. Bitcoin mení financie rovnako, ako internet zmenil komunikáciu a presun informácií. Keď majú všetci prístup ku globálnemu trhu, vznikajú nové, inovatívne projekty.
Bitcoin je #1 vynález 21. storočia
Právom sa radí medzi tie najväčšie technologické inovácie 21. storočia, ktoré zmenili životy ľudí na celom svete.
Vďaka e-mailu môžeme posielať dopisy po celom svete úplne zadarmo. Skype umožňuje telefonovať po celom svete úplne zadarmo. Bitcoin nám umožňuje posielať peniaze po celej planéte za menej ako 10 centov.
Efektivita Bitcoinu je väčšia ako ktorejkoľvek inej meny. Adaptácia Bitcoinu je zdĺhavý proces, tak isto, ako nejakú dobu trvalo kým začali byť celosvetovo využívané počítače.
Bitcoiny, ktoré v systéme kolujú nie je možné z tohoto systému ukradnúť, ani skopírovať. Za 10 rokov sa to nikomu nepodarilo napriek neustálym pokusom.
Pozor! V Bitcoinovej sieti ste si sám sebe banka, takže dodržiavanie bezpečnosti je kľúčové. Inak hrozí, že vám Bitcoin niekto ukradne z vašej peňaženky, no nikdy zo systému ako takého. Viac o bezpečnosti nájdete v tomto článku.
Bitcoinový systém nie je možné zmanipulovať ani vytvoriť v ňom podvodné tranzakcie. Stará sa o to zložitý algoritmus a kryptografia. Nie je teda možné priniesť do systému falošné informácie o tom, koľko má kto na svojom účte Bitcoinov, komu patria ktoré Bitcoiny, alebo skopírovať Bitcoin.
Ako nám Bitcoin dokáže pomôcť?
Pri predaji fyzických produktov na americkom Amazone som riešil zásadný problém. Keď som si posielal tržby z predaja z USA bežným bankovým prevodom, trvalo 5 pracovných dní kým mi peniaze pristáli na účte v Čechách a stálo ma to 1-3% z výslednej sumy. Následne som potreboval zaplatiť výrobcom do Číny, kde prevod opäť trval 5 pracovných dní a poplatok bol porovnateľný.
Čakať 2 týždne na prevod peňazí z USA do Číny a ešte za to platiť niekoľko percent z poslanej sumy? Veď to predsa nedáva zmysel! Bitcoinové tranzakcie trvajú len niekoľko minút a nikomu nemusíte platiť vysoké poplatky.
Teraz si predstavte stovky tisíc imigrantov po celom svete, ktorí odišli za lepšou prácou do zahraničia a posielajú svojim rodinám peniaze pravidelne každý týždeň alebo mesiac. Najpoužívajšou metódou je Western Union, ktorá si za túto službu účtuje bežne 1-10% z poslanej sumy.
Poslanie Bitcoinu vás výjde na centy.
Viete o tom že napríklad v takom Švédsku už nezaplatíte cashom? Všade sa platí už len kreditnými/debetnými kartami. Okrem toho, že cash vám dáva určitú formu slobody, ktorá bola vo Švédsku zrušená, viete si prestaviť, že sa bankám, alebo štátu nejakým spôsobom znepáčite?
Čo ak vám banka nedovolí založiť si účet? Ako si kúpite v obchode základné potraviny a zaplatíte za nájom? Budete sa spoliehať, že sa nič také nestane?
Platiť Bitcoinom alebo ho vlastniť vám nikto nedokáže zabrániť a ani vás iným spôsobom nedokáže odrezať od jeho používania.
Momentálne použitie Bitcoinu
V tomto okamihu by som Bitcoin porovnal s internetom v 90tych rokoch. V tom období bol internet pomalý a nie každý vedel ako ho používať a čo s ním má robiť.
Bitcoinom v dnešnej dobe dokážete vďaka platobným bránam zaplatiť akúkoľvek službu alebo tovar cez internet. Napriek tomu Bitcoinová sieť ešte nie je pripravená na globálnu adopciu.
Pri zvýšenom počte tranzakcií dôjde k spomaleniu systému a predražovaniu tranzakcií tak, ako sme to videli na konci roku 2017. Zároveň platba Bitcoiom je v porovnaní s bežnými platobnými metódami pre užívateľov o niečo zložitejšia.
Na zrýchlení Bitcoinovej siete ako aj na jednodušení užívateľského rozhrania sa intenzívne pracuje. Očakávam, že v relatívne krátkej dobe sa môže popri tradičných fiat menách stať Bitcoin alternatívnym platidlom, konkurujúci menám z celého sveta.
Už dnes môžeme sledovať, že v mohých štátoch začínajú ľudia používať Bitcoin. Ide o štáty v ktorých sa miestna mena dostala do veľkej inflácie z dôvodu zle nastaveného politického systému a tým je jej funkčnosť otázna.
Platobným kartám trvalo zopár dekád kým sa vytvoril “spoľahlivý” systém, ktorý sa neskôr rozšíril po celom svete. Touto istou fázou momentálne prechádza aj Bitcoin.
Bitcoin má určitú cenu, ktorá sa tradične odvíja od ponuky a dopytu. S rastúcim celosvetovým rozšírením používanosti Bitcoinu zásadne porastie aj dopyt po ňom a s tým aj jeho cena.
V čom je teda Bitcoin lepší ako všetky ostatné meny?
Bitcoin bol vytvorený ľuďmi aby slúžil ľuďom. Nie bankami a korporáciami aby slúžil im. Preto má niekoľko výhod, ktoré považujem za kľúčové a bezkonkurenčné:
- Bitcoin je nezávislý na rozhodnutiach centrálnych bankárov či politikov. Nie je možné ho znárodňovať, reformovať, devalvovať, ani zmeniť akoukoľvek menovou politikou. V prípade fiat mien je možné, že z jedného dňa na druhý prídete aj o všetky svoje úspory
- Nepodlieha inflácii. Peniaze vznikajú tak, že si ľudia berú pôžičky a hypotéky. Meny sa znehodnocujú a každým dňom si za ne možno kúpiť menej tovaru alebo služieb. Bitcoiny sa do siete uvolňujú posupne a ich celkové množstvo je pevne dané v algoritmoch.
- Bitcoin je globálny. Koruna platí v Česku, rublami zaplatíte v Rusku a v Japonsku od vás vypýtajú yeny. Bitcoinom môžete platiť po celom svete a nepotrebujete k tomu nič len smartfón a internet. Toto nedokáže ani najpoužívanejšia mena – americký dolár
- Najlacnejšie tranzakcie. Áno, posielanie peňazí na účet kamaráta vrámci štátu vás síce nestojí “nič”, no skúste mu ich poslať na druhý koniec sveta. Alebo sa spýtajte nejakého podnikateľa, aké poplatky si berú sprostredkovatelia platobných brán za nákup v ich obchode. Poslať kamarátovi Bitcoin či zaplatiť v obchode za chlieb či nové auto stojí zlomok s toho, čo v prípade platby platobu kartou
- Rýchlosť. Medzinárodný bankový prevod trvá v dnešnej dobe niekoľko dní, niekedy aj viac ako týždeň. Poplatky sú nezmyselné a pokiaľ nemáte učet v rovnakej mene ako odosielateľ, stratíte ešte aj na menovom kurze. Keď vám pošlem Bitcoin, budete ho mať na svojej peňaženke do pár minút a ja zato zaplatím len pár centov. Je úplne jedno, či som v rovnakej miestnosti, alebo tisíce kilometrov od vás