Nie je neskoro investovať do zlata?
Prečo by mal investor uvažovať o investícii do zlata a striebra ?
Zlato a striebro je jedinečným uchovávateľom hodnoty a ochranou penazí pred infláciou.
Zlato zachránilo úspory všetkým vlastníkom počas hospodárskej krízy, finančnej reformy, hyperinflácie alebo štátneho bankrotu, ktoré viedli k znehodnoteniu mien a k strate všetkých úspor medzi obyvateľmi.
Aj dnes kúpite za jednu uncu zlata také isté množstvo tovaru, ako pred 100 rokmi. Môžete to povedať o peniazoch ? Určite nie.
V určitej fáze ekonomického cyklu sú drahé kovy výborným prostriedkom pre vysoké nadinflačné zhodnotenie peňazí. Po korekcii, ktorú drahé kovy prešli v rokoch 2012 až 2015, sú jedinečnou a strategickou investíciou. V budúcnosti nás čakajú omnoho väčšie problémy v ekonomikách, ako sme boli svedkami v rokoch 2008-2009.
Politici, ekonómovia ani bankári skutočné príčiny finančnej krízy z roku 2008 neriešia.
Pred rokom 2008 si velké % americkej spoločnosti pobralo lacné hypotéky, na ktoré nemali, a nezvládli ich splácať. Umožnila im to politika lacných peňazí, ktorou sa USA snažilo podporovať domácu ekonomiku. Nesplatené úvery, hypotéky začali sťahovať ku dnu bankový systém nie len v USA, ale aj v ostatních krajinách vo svete a začali krachovať významné banky.
Túto krízu štáty a banky riešili ešte väčším zadlžovaním a ešte lacnejšími peniazmi.
Ako sa dá vyriešiť zadženie štátu ?
- Jediným skutočným riešením je vždy dlh zaplatiť. Problém však je, že dnešné dlhy štátu sú prakticky nezaplatitelné. K zaplateniu štátneho dlhu vedú iba dve cesty, presnejšie povedané ich kombinácia.
Najprv je nevyhnutné znížiť výdaje – znižovanie dôchodku, obmedzenie alebo zrušenie sociálnych dávok, spoplatnenie škôl a lekárskej starostlivosti. Ďalej znižovanie platov, obmedzenie budovanie infraštruktúry a mnoho dalších škrtov.
Súčasne s tým je nevyhnutné zvýšiť prijmy – teda dane, odvody, atd. V neprospech toho všetkého hovorí demografický vývoj v Európe a USA. Počet pracujúcich sa v budúcnosti významne zníži v porovnaní s počtom obyvateov poberajúcich dôchodok.
Ako to môže reálne dopadnúť ?
1. Scenár: Reštrukturalizácia štátneho dlhu, čo nieje nič iného len pekne a politicky prijatelný názov pre štátny bankrot. V tejto súvislosti majú najbližšie našlapnuté a budeme o nich v najbližších rokoch určite počuť: Japonsko, Taliansko, Grécko, Španielsko alebo Francúzko. Neudržatelné dlhy majú samozrejme aj iné štáty ako Velká Britána alebo USA.
2. Scenár: Kvantitatívne uvoľňovanie (tlačenie penazí) spojené s velkou infláciou, v extremnom prípade hyperinflácia a potom menová reforma. Nakoniec vlády zaškrtajú nuly a dlhu sa účetne zbavia. Sme presvedčení, že štáty využijú obidva spôsoby riešení a pomocou riadeného bankrotu s vysokou infláciou sa dlhu zbavia. Problém je, že tieto dlhy nakoniec zaplatia jednotlivý občania zo svojich úspor a investic.
Ako môžu drahé kovy ochrániť naše peniaze ?
- Zlato a striebro sú menové kovy. Sú to skutočné peniaze, ktoré su neinflačné a nikto ich neznehodnotí, pretože ich nejde vytlačiť ako klasické peniaze. Na zlate vám menovú reformu nikto nespraví na rozdiel od klasických penazí alebo papierových aktív.
- Zlato a striebro sú skutočne diverzifikáciou každého investora !
- Pri veľmi vysokej inflácii získavajú drahé kovy obrovskú kúpnu silu. Kto ich vlastní, aktívne sa účastní na historickom prerozdelení bohatstva.
Nie je na túto investíciu už neskoro ?
- Akcie sú na historických maximách, dlhopisy tak isto a nehnutelnosti vďaka extrémne lacným hypotékam rovnako lámu historické rekordy. Nieje bezpečné investovať do aktív, ktoré sú na historických maximách. Portfólio sa má budovať pri korekciách. Mali by sme teda kupovať podhodnotené aktíva. (Grafy nájdete na konci článku)
- Zlato je z tohto pohľadu jedinečnou a bezpečnou investíciou. Naviac do zlata doteraz investovalo velmi málo % populácie.
- Skutočne ohromný rast zlata máme ešte len pred sebou.
- Bude to v rokoch, kedy začne masívne rásť inflácia. Tou dobou je už určite dobré fyzické zlato vlastniť, na nákup už môže byť neskoro.
- Zlato je vzácne. V celej histórii ľudstva bolo vytažené na celem svete celkom 166 500 ton zlata.
Pre predstavu…
- Zadĺženosť USA je 22 bilionov dolárov (prvý kvartál 2019) a hodnota celkového vyťaženého zlata je „iba“ 8,7 biliona dolárov.
- Zdroje zlata sú obmedzené, zásoby zemskej kôre sa odhadujú na 51 000 ton, pri súčasnej ťažbe vydrží už len 21 rokov.
- Na svete je cez 7 mld. ľudí a ich počet neustále stúpa. Vďaka rýchlo rastúcej strednej triedy v Indii a Číne dopyt po zlate neustále stúpa.