Čo je blockchain?

Blockchain je revolučná technológia, ktorá stojí za Bitcoinom a takisto aj väčšinou ďalších kryptomien. Je to počítačová sieť, ktorú tvoria a prevádzkujú tisícky počítačov po celom svete.

Táto sieť je decentralizovaná a teda neexistuje jedinec alebo spoločnosť, ktorá by nad ňou mala kontrolu. Je nezávislá od štátov, inštitúcií aj zakladateľov.

Blockchain funguje podobne ako internet, no cieľom blockchainu je ukladať dáta do spoločnej databázy. Táto databáza je špecifická a má výhody ako žiadna iná:

  • Je zabezpečená zložitou kryptografiou a teda ju nie je možné hacknúť, ani zmanipulovať
  • Je verejná, takže ktokoľvek do nej dokáže nahliadnúť a overiť si pravosť informácií
  • Je nesfalšovateľná a teda nie je možné v nej meniť predchádzajúce tranzakcie

Blockchain je vlastne jedna veľká decentralizovaná databáza zdielaná medzi všetkými užívateľmi siete.

Verejná zabezpečená databáza

V Bitcoinovej sieti sa do blockchainu zapisujú jednotlivé tranzakcie a spolu s nimi aj zostatky na Bitcoinových účtoch. V tomto prípade má funkciu akejsi verejnej účtovnej knihy.

Blockchain vie však zastávať funkciu akejkoľvek databázy a nie je limitovaná len na použitie v Bitcoinovej sieti a teda na uchovávanie zostatkov na účte. Do týchto databáz sa môžu zapisovať napríklad katastrálne údaje, vlastnícke, akcionárske či autorské práva a mnohé iné.

Každý údaj je možné plne programovať a preto je tu priestor pre vznik smart kontraktov, ktorými sa dá nahradiť napríklad dnešná zbytočná byrokracia. Blockchainov je na svete mnoho – niektoré kryptomeny zdieľajú spoločný blockchain (napr. Stovky kryptomien na báze Etherea), ale väčšina kryptomien si prevádzkuje svoj vlastný.

Bezpečnosť blockchainu je daná počtom pripojených počítačov. Čím ich je viac, tým je ťažšie túto sieť zmanipulovať. Bitcoinová sieť má v tomto momente viac ako desať tisíc uzlov a ovládnutie takejto siete je v praxi nemožné.

Spomínal som, že blockchain je verejný a teda sa do neho dá ľahko nahliadnuť. Dokážeme dohľadávať tranzakcie, pozrieť stav na svojom ale aj akomkoľvek inom Bitcoinovom účte.

Tieto údaje ako aj údaje o samotnom blockchaine nájdete na blockchainovom prehliadači, ktorých na internete nájdete hneď niekoľko.