Bitcoin a bezpečnosť

Ako bezpečne uchovávať Bitcoin?

Bezpečnosť je kritický bod pri práci s Bitcoinom, nakoľko si je každý svojou vlastnou bankou. Keď zabudnete privátny kľúč ku svojej peňaženke, pošlete Bitcoiny na zlú adresu, alebo ich necháte nezabezpečené, nikto vám nepomôže.

Nemá vám totižto kto pomôcť. Decentralizácia má mnoho výhod no aj zopár nevýhod. Neexistuje nejaká zákaznícka linka ani možnosť stornovať tranzakciu. Treba s tým počítať a podľa toho sa zariadiť.

Bezpečné sklaovanie Bitcoinov treba kúsok naštudovať a potom zistíte, že to je vlastne veľmi jednoduché. Veď ľudia majú v Bitcoine uložené miliardy, takže spôsoby samozrejme existujú. V tomto článku vám ich bližšie popíšem.

Sú Bitcoinové peňaženky bezpečné?

Čo je to vlastne Bitcoinová peňaženka? Hovoríme síce peňaženka, no ide o akúkoľvek aplikáciu, ktorá vám umožňuje posielanie, prijímanie a uskladňovanie Bitcoinov.  

Dôležité je si uvedomiť, že tieto aplikácie majú v sebe uložené privátne kľúče ku vašim Bitcoinom. Preto si dobre zvážte, ktorú aplikáciu budete používať a teda komu svoje privátne kľúče zveríte. Buďte si istý, že:

  • Vlastníte svoje privátne kľúče
  • Ste jediným vlastníkom  

Ideálna aplikácia by mala mať vygenerovaný a následne uložený privátny kľúč priamo vo vašom zariadení (mobil, počítač, tablet) a nikdy by sa z nej nemal dostať von.  

Je však bežné, že mnohé aplikácie vám vôbec nedávajú prístup ku privátnym kľúčom. Niektoré aplikácie vám ich dajú, no zároveň sú skopírované aj na serveroch niekde na Seychelách. Kto všetko má teda prístup k vašim kľúčom?  

Čo keď niekto daný server hackne? Alebo sa nejaký zamestnanec rozhodne, že za vaše Bitcoiny pôjde na dovolenku? Myslite nato, že hodnotenie aplikácie užívateľmi ešte neznamená, že vaše Bitcoiny sú v bezpečí.  

Kto vlastní privátny kľúč, ten vlastní Bitcoin

Už viete, že ten, kto vlastní súkromný kľúč, je pánom celej peňaženky. Tým pádom vám je jasné, že najdôležitejšie je, aby okrem vás k týmto kľúčom nemal nikto iný prístup.  

Okrem uloženia privátnych kľúčov je rovnako dôležité vedieť kto a akým spôsobom tento kľúč vygeneroval. Pokiaľ ho vytvorila nejaká aplikácia, vždy je možnosť, že má k nemu prístup aj niekto iný ako vy a tým pádom si nemôžete byť istý, že ste jediným vlastníkom vašich Bitcoinov.  

Odpovede na tieto otázky je takmer nemožné zistiť u žiadnej bežnej aplikácii a preto neodporúčam žiadnu z nich na držanie väčšieho množstva Bitcoinu alebo sporenie.  

Pre bežné platby sú ideálne, pretože sú rýchle a jednoduché na obsluhu. Totižto keď raz o svoje Bitcoiny prídete, nikto vám ich už nikdy nevráti.  

Ako teda bezpečne uskladniť svoje mince? 

Existuje bezpečná krytomenová peňaženka?

Teraz už chápete, že Bitcoinová peňaženka je počítačová aplikácia a pokiaľ v nej máte uložené Bitcoiny, vkladáte vlastne dôveru do výrobcov, že vaše Bitcoiny bezpečne ochránia.

Chceli by ste mať svoje Bitcoiny úplne pod kontrolou a nespoliehať sa na nikoho iného?

Áno, určite je to možné. Musíte však počítať s tým, že väčšie bezpečie znamená zložitejšie založenie peňaženky ako aj zložitejšia obsluha a tranzakcie.

1. Najbezpečnejšie je používanie ”papierových peňaženiek”

Pri papierových peňaženkách máte svoj privátny kľúč zapísaný na papieri. Tým, že tento kľúč je offline, nie je možné, aby vám ho ktokoľvek z online sveta ukradol. 

S posielaním Bitcoinov na takúto peňaženku nie je židny problém a môžete to robiť bez akýchkoľvek obmezení. Pokiaľ však chcete Bitcoiny z peňaženky odoslať, potrebujete tranzakciu podpísať súkromným kľúčom (online). Toto je čas, kedy budete musieť použiť nejakú aplikáciu. 

Áno, v momente odoslania vložíte privátny kľúč do aplikácie a tým pádom si nemôžete už byť 100% istý, že ste jediným vlastníkom daného kľúča. Nič vám však nebráni v tom, aby ste si vytvorili zase novú papierovú peňaženku, ktorá je opäť 100% bezpečná.

Samozrejme aj v tomto pripade treba dávať pozor kto a akým spôsobom túto peňaženku vygeneroval. Pri generácii si totižto tiež mohol niekto váš privátny kľúč skopírovať. 

Papierová peňažeka, ktorú si samy vygenerujete momentálne zostáva najbezpečnejším spôsobom uskladnenia kryptomien.

Ste jediní, kto má prístup k privátym kľúčom a je kompletne a uschovávaná offline, takže jej bezpečnosť je závislá už len na tom, ako dobre dokážete fyzicky zabezpečiť daný papier. 

Chceli by ste si takúto peňaženku vytvoriť? Viac infomácií nájdete tu.

2. Hardwarové peňaženky

Hardwarová peňaženka je malé zariadenie podobné USB disku, na ktorom si uskladníte privátne kľúče. Výhodou je, že kľúče máte po celú dobu offline a teda sa k nim žiadny hacker nedostane.  

Zotoariadenie pripojíte k počítaču len vtedy, keď chcete Bitcoiny odoslať. Aj v tomto momente sú vaše kľúče v bezpečí, nakoľko sa nimi len podpíše tranzakcia ale nikdy vašu hardwarovú peňaženku neopustia.  

Privátne kľúče sa z hardwarovej peňaženky nedajú skopírovať, ani sa k nim nedá nijak inak dostať. Takže pokiaľ by ste ju stratili, alebo by bol váš počítač kompromitovaný, vaše Bitcoiny sú stále v bezpečí.  

U hardwarových peňaženiek výrobcovia zverejňujú nie len zdrojové kódy aplikácií, ale aj schémy hardvérových zariadení, takže sa všeobecne vie, z čoho sa tieto hardvérové ​​peňaženky presne skladajú a ako fungujú.  

Bezpečnosť hardvérových ​​peňaženiek je teda na najvyššej úrovni, nakoľko sú vaše privátne kľúče uskladnené offline a je dohladateľné, ako tieto zariadenia a aplikácie fungujú.  

Osobne používam český Trezor ako aj zahraničný Ledger. Je jedno pre ktorý sa rozhodnete, no určite doporučujem si jeden z nich zaobstarať. 

3. Desktopové Aplikácie

Pokiaľ by som si mal vybrať desktopovú aplikáciu, vybral by som si tú, ktorú vytvorili priamo autori kryptomeny, ktorú sa chystám uskladniť.

Autor Bitcoinu je neznámy, ale dokážeme tam aplikovať tie isté pravidlá.

Aplikácie, vyvinuté tímami, ktoré stáli pri zrode danej kryptomeny, sú na trhu najdlhšie a boli aj pod najväčším drobnohľadom celosvetovej komunity, teda sú v podstate najbezpečnejšie.

Zdrojový kód týchto aplikácií je často open source, takže ho môže ktokoľvek prečítať. Týmto sa šanca na bezpečnostnú chybu znižuje.

Určite doporučujem dávať pozor pri výbere desktopovej aplikácie a nepozerať sa na užívateľské rozhranie, ale na bezpečnosť.  

Tú dokážeme zvýšiť tým, ak zariadenie, na ktorom budeme mať aplikáciu nainštalovanú bude offline a do internetu ho zapojíme len vtedy, keď chceme spraviť tranzakciu. 

4. Mobilné Aplikácie

Výhodou mobilných aplikácií je, že sú veľmi jednoduché na obsluhu, preto sú vhodné najmä na bežné platby.

V týchto aplikáciach by som nedoporučoval skladovať väčšie množštvo Bitcoinov, nakoľko mobil máme stále online čo zvyšuje možnosť hacknutia.

Taktiež si pri mnohých mobilných aplikáciach nemôžeme byť 100% istý, že sa náš privátny kľúč neváľa niekde na serveri v Rusku.

Pre Bitcoin existuje niekoľko mobilných aplikácií, ktoré sú voľne dostupné v Appstore alebo Google Play.

Doporučujem vybrať aplikáciu, ktorá je na trhu čo najdlhšie a ktorej autori tvrdia, že privátne kľúče ukladajú vo vnútri samotného mobilu.

5. Online Peňaženky

On-line peňaženky sú najjednoduchšie na obsluhu. Stačí ísť na webovú stránku peňaženky a behom niekoľkých minút máte možnosť prijať a následne odoslať Bitcoiny.

Treba si však uvedomiť, že privátne kľúče k týmto Bitcoinom má pod úplnou kontrolou prevádzkovateľ daného webu.

Webové peňaženky sú najmenej bezpečné a ja osobne ich nedoporučujem vôbec používať, napriek tomu, že ich používam na dennej báze už niekoľko rokov.

Aké online peňaženky používam a prečo? Neviem, či si to uvedomujete, ale každa kryptomenová burza je svojim spôsobom online peňaženka. 

Keď raz pošlete Bitcoin na burzu, nevlastníte ho. Privátne kľúče a teda aj Bitcoin vlastní daná kryptoburza. Veľa ľudí si tento dôležitý fakt neuvedomuje.

V roku 2014 bolo z burzy Mt. Gox odcudzených okolo 850,000 Bitcoinov, ktoré svojim majiteľom nikdy neboli vrátené. Na toto treba myslieť vždy, keď na burzu posielame peniaze.

Odvtedy sa však kryptosvet a bezpečnosť búrz posunula na úplne iný level. Napriek tomu, že mnohé burzy sa od roku 2014 stali terčami hackerských útokov a veľa z nich aj prišli o kryptomeny, užívatelia boli vždy burzou odškodnení.

Doporučujem na burze a celkovo online peňaženkách držať čo najmenší počet Bitcoinov. 

Ako teda bezpečne uskladniť svoje Bitcoiny?

Bitcoin neovláda žiadna banka ani štát. Za bezpečnosť svojich mincí si je teda zodpovedný každý sám. Neexistuje žiadna zákaznícka linka a ukradnuté alebo stratené Bitcoiny vám nedokáže vrátiť ani najvyšší súd.  

Načo určite nezabudnite pri skladovaní Bitcoinu:  

  • Najbezpečnejšie je držať privátne kľúče offline, takže papierové a hardwareové peňaženky sú čo sa týka bezpečnost určite číslo #1
  • Pokiaľ chcete kryptomenami bežne platit, alebo uskladniť menšie sumy peňazí, osobne najradšej používam mobilné aplikácie, ktoré sú pre tento účel ideálne
  • Vždy myslite na to, či pri generovaní peňaženky nemohlo dôjsť k úniku privátnych kľúčov  

Cash ako aj Bitcoin nám dáva určitú slobodu a nezávislosť. Pokiaľ však pôjdete po ulici s priesvitnou igelitkou plnou peňazí, skôr či neskôr o ňu prídete.

Pokiaľ budete dodržiavať bezpečnostné pravidlá pri zaobchádzaní a skladovaní Bitcoinu tak, ako to dodržiavate pri práci s hotovosťou, nemusíte sa o svoje mince obávať.