Prečo je striebro extrémne podhodnotená komodita?
Odpoveď nájdeme v našej histórii. Ako už bolo povedané, dlhodobý pomer ceny medzi zlatom a striebrom je 15 : 1, teda striebro je v priemere 15x lacnejšie ako zlato.
Striebro bolo 2krát v histórii ľudstva tak isto drahé ako zlato, dokonca drahšie. Bolo tomu tak v starovekom Egypte a v 15. storočí v Európe.
V obidvoch prípadoch došlo k tomu, že daná ekonomika mala toľko isto zásob zlata, ako striebra. V starovekom Egypte bolo dokonca viac zlata ako striebra, preto bolo striebro v tých časoch drahšie ako zlato.
A dnes? Po 3. krát v histórii ľudstva máme v nadzemných zásobách významne menej striebra ako dostupného zlata.
Ak by sa cena striebra zrovnala s dlhodobým pomerom cien 15 : 1, striebro by sa muselo zhodnotiť približne 5x.
Ak by došlo k vyrovnaniu cien zlata a striebra, ako k tomu už došlo 2krát v histórii ľudstva, cena striebra by musela narásť približne 74x a to za predpokladu, že cena zlata by zostala približne rovnaká.
To je však veľmi nepravdepodobné.
Cena zlata v najbližších rokoch určite výrazne porastie a spolu so zlatom sa bude zhodnocať aj striebro.
Z tohto pohľadu, nejde brať odhady niektorých analytikov na ľahkú váhu. Behom 10-15 rokov môžeme byť svedkami ohromného nárastu ceny striebra.
Pre všetky tieto dôvody aj my označujeme investíciu do striebra za jednu z najlepších rozhodnutí, ktorú môžte spraviť.
Dôvody pre rast ceny striebra
Nepružnosť ponuky Ťažobné spoločnosti nie sú schopné významne zvýšiť produkciu striebra. Približne 70% svetového striebra sa získava ako vedlajší produkt tažby dalších kovov. Pri zvýšení produkcie by tak vznikla nadprodukcia medi, olova či zinku. Preto ani dramatický rast ceny striebra výrazne nezvýši jeho ponuku.
Nepružnosť dopytu Svetový priemyslový dopyt sa nezvyšuje ani neznižuje v závyslosti na zmenách ceny striebra. Striebro je totiž vo výrobkoch využívany vo veľmi malom množtve, ktoré má však zásadný vplyv na ich vlastnoti.
Zvýšenie ceny striebra o stovky % sa v skutočnosti v konečnej cene výrobku prejaví veľmi málo, či dokonca vôbec. Preto ani dramatický rast ceny nespôsobí pokles ponuky a zníženie spotreby v priemysle.
Nedostatok striebra Celosvetová spotřeba striebra prevyšuje jeho produkciu. Tento trend trvá už posledných 20 rokov. Strategické zásoby držané vládami po celom svete sa blížia ku svojmu koncu a väčšina štátov o ne už dokonca prišla.
Celosvetové zásoby sa odhaduju len na 400-700 miliónov uncí. Ak sa nestane zázrak, počas nasledujúcich 5 rokov by mohlo reálne dojsť k vyčerpaniu všetkých zásob vyťaženého striebra.
Čo potom? Určite to bude viesť k veľmi razantnému nárastu ceny tohoto kovu, čo povedie k znovu otvoreniu mnohých dolov a nových tažobných kapacít. Investorov razantný nárast ceny striebra určite poteší.
Nerentabilná recyklácia Cena striebra bola dlhú dobu umele zrážaná výpredajom centrálnych bánk a vlád na nezmyselné nízke úrovne. Pri týchto cenách sa nie len nevyplácala samotná ťažba striebra, ale ani jeho recyklácia.
Táto situácia trvala takmer 20 rokov, a tak bola väčšina vyťaženého striebra nenávratne spotrebovaná a namiesto recyklácie skončila na skládkách. Nerecyklované striebro zo svetových zásob nenávratne mizne.
Bohatnutie ázie Čína a India sú krajiny s dlhodobou tradíciou investovania do drahých kovov. V oboch týchto krajinách žije dohromady približne 2,7 miliardy ľudí. Ekonomiky týchto štátov zažívajú silný hospodársky rast. Tento rast je spojený s bohatnutím obyvateľov.
Predstavte si, kolko striebra sa spotrebuje, až bude mať každý Číňan a Ind mobilný telefón, notebook, kúpi si nový televízor a dalšiu elektroniku. Velké množstvo týchto ludí si kúpi vlastný automobil, v ktorom sa striebro samozrejme uplatňuje. Toto všetko povedie k gigantickému nárastu jeho spotreby.
Fotovoltaický priemysel V posledných rokoch sme svedkami ohromného rozvoja fotovoltaického priemyslu. Honba za energiou z obnovitelných zdrojov vedie k enormnej spotrebe striebra vo fotovoltaickych článkoch. Každý rok navyšeuje len Čína produkciu elektriny z fotovoltaickych elektrárni takmer o 100 %.
Odhadhuje sa, že v len roku 2016 Čína spotrebovala vo fotovoltaickom priemysle neuveritelných 130 milionu uncí striebra. Nárast spotreby striebra v tomto priemysle ešte zvýši dopyt po ňom, čo povedie k dramatickému rastu ceny tejto komodity.
Inflácia Neuveriteľná posadnutosť tlačenia nekrytých penazí do ekonomiky so snahou oživit ekonomiku v štátoch.
Treba si uvedomiť, že nemôžeme ľubovoľne navyšovať množstvo peňazí v ekonomike a dúfať, že nás nedostihne rast ceny. So zrastajúcim objemom vytlačených peňazí stúpa riziko nárastu inflácie.
Investor si musí v súčasnej dobe vybrať s dvoch možností. Buď bude čakať až čarovný prútik všetky problémy „sám“ vyrieši, alebo sa aktívne zaistí nákupom protiinflačních aktív, akým sú například strieborné investičné zlitky alebo mince.