Stiebro ako najlepšia investícia?

Ktorý kov je podobný zlatu, len má ešte tú výhodu, že na ňom môžeme viac zarobiť ? Odpoveď je jednoduchá: je to striebro. Síce sa o striebre toľko nehovorí, ako o zlate, ale jeho potenciál je omnoho väčší.  

Čo je toho príčinou ? Striebro ide charakterizovať ako zlato – obidva drahé kovy sú považované za dlhodobého uchovávatela hodnoty a zaistením pred infláciou.  

Zrejme najväčším rozdielom medzi zlatom a striebrom je využitie striebra v priemysle.  

Striebro je druhou najpoužívanejšou komoditou v priemysle. Nachádza viac ako 10 000 rozličných uplatnení, mimo iné pri výrobe automobilov, liekov, batérii, CD, pri fotografiach, vo fotovoltaickom priemysle a pod. 

Zhruba 85% celosvetovej spotreby striebra pripadá práve na priemysel. 

Na investičný dopyt tak zostáva len približne 15% celosvetovej produkcie. 

Ťažba striebra je špecifická

  • Približne 70% vyťaženého striebra sa neťaží v strieborných doloch. Striebro je väčšinou získavané ako vedlajší produkt pri ťažbe iních priemyslových kovov, ako meď, olovo, nikel a zinok. 
  • Z tohoto dôvodu nejde jednoducho zvýšiť jeho ťažbu, ktorá dlhodobo zaostáva za spotrebou. 
  • Napr: v roku 2012 predstavovala svetová ťažba striebra 787 mil. uncí a v tom istom roku len v priemysle bolo spotrebovaných 846,8 mil, čo je o 59,8 mil. uncí viac, ako bolo vyťaženého. 
  • Dopyt prevyšuje ponuku už dlhšiu dobu 
  • Tento rozdiel bol doteraz vyrovnánaný predovšetkým centrálnymi bankami, ktoré mali po druhej svetovej vojne ohromné zásoby striebra. 
  • Dlhú dobu slúžilo práve striebro vedla zlata ako monetárny kov. 
  • Ešte po druhej svetovej vojne malo USA gigantické zásoby striebra, neuveritelných 3,5 milióna uncí. Po druhej svetovej vojne začali centrálne banky odpredávať strategicky svoje strieborné rezervy a dodávaly striebro na trhy, čím tlačili jeho cenu pod ťažobné náklady. 

V roku 1980 predstavovali americké zásoby už len 350 milionov uncí striebra a v roku 2007 už len 50 milionóv uncí

  • Od roku 2010 nevlastnia američania v strategických zásobách žiadne striebro. Všetko toto striebro skončilo v priemysle a vykrýval sa ním deficit medzi ťažbou a spotrebou. 
  • Kde je toto striebro dnes ? Jednoducho môžeme povedať, že na skládkach. Ano, čítate dobre. Väčšina striebra sa spotrebovala a vyhodila na skládky. 
  • Striebro sa obvykle v priemysle spotrebováva vo veľmi malom množstve. A pri cenách striebra pod 30 $ za 1 uncu, sa jeho recyklácia spravidla ekonomicky nevyplatí. To znamená, že je lacnejšie spotrebované striebro vyhodiť a kúpiť si striebro nové. ( momentálna cena pri písaní článku je 17,60$ za 1 uncu striebra )  
  • Dnes už takmer žiadna centrálna banka nevlastní žiadne rezervy striebra, z ktorých by šiel vykryť tažobný deficit. Podla všetkého to povedie k významnému nárastu ceny tejto komodity.  

Môžeme očakávať viac ako dvadsať násobný rast ceny?

  • Striebro je v priemysle nenahraditelné, ide teda o strategický kov  
  • Dlhodobý historický pomer cien medzi striebrom a zlatom bývalo väčšinou 15 : 1, to znamená, že striebro väčšinou bývalo o 15krát lacnejšie ako zlato. 
  • Dnes je striebro približne 88x lacnejšie ako zlato a to za podmienok, kedy ho máme historicky v zásobách najmenej. 
  • Dostupného vyťaženého striebra je v súčasnej dobe 5krát menej ako zlata 
  • Ano je to tak ako píšeme, v trezoroch, vo fondov, v bánkách, u investorov a tažiarov je momentálne 5krát viac zlata ako striebra. Preto dnes môžeme striebro bezpochyby označiť za extrémne podhodnotené  

Od roku 2001 sme svedkami významného rastu ceny striebra na svetových trhoch

 V roku 2001 stálo striebro 4 $ za uncu, dnešná cena sa pohybuje okolo 20 $ za uncu. Za necelých 18 rokov striebro, merané dolárom, sa zhodnotilo približne 5krát. Aký môžeme očakávať rast ceny ? Všetci analytici sa v dlhodobých predpovediach zhodujú na tom, že striebro dlhodobo porastie, pretože v posledních rokoch razantne stúpa investičný dopyt.  

Veľa investorov rozvíjajú myšlienku, že striebro by sa mohlo vrátiť k historickému pomeru k zlatu na úroveň 15:1, čo by znamenalo ceny na úrovni približne 100 $ za uncu.  

Osobne máme najradšej Mike Maloneyho a ten je zasa toho názoru, že tento historický pomer je až 10:1, čo by znamenalo ceny striebra na úrovni 150-160 $ za uncu. Prízvukuje, že „to, čo poženie cenu striebra bude investičný dopyt. Keď sa zlato stane pre verejnosť pridrahým, zmenia svoju preferenciu v prospech striebra. Presne to sa stalo v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Ceny striebra výrazne zaostávali za cenami zlata a keď sa zlato stalo pridrahým, ceny striebra explodovali.“